Po publikacji całości artykułu na adres internetowy autora Bogdan.wojtowicz@ltb.org.pl napłynęły pytania, które jak sądzę są ważnym uzupełnieniem prezentowanych treści.
Dwa pytania przesłane przez Pana Jacka z Torunia
Zgodnie z artykułem 11 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305 z dnia 9 marca 2011r ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG do obowiązków producenta okna należy sporządzenie deklaracji stałości właściwości użytkowych.
Artykuł 10a Ustawy o wyrobach budowlanych znowelizowanej 9 września 2016 potwierdza obowiązki producenta w tym zakresie.
W przypadku wykorzystywania wyników badań kaskadowych, to producent okien ponosi pełną odpowiedzialność za zadeklarowane własności, w tym również cieplne okien.
To producent odpowiada za właściwe wykorzystanie otrzymanych wyników i to producent odpowiada za weryfikację przydatności otrzymanych wyników badań nie tylko w zakresie konkretnych rozwiązań materiałowych, ale również kompetencji jednostki badawczej poprzez sprawdzenie zakresu notyfikacji.
Zagrożenia związane z błędnym zadeklarowaniem własności cieplnych okna są wielorakie:
Katalog zagrożeń można poszerzyć jeszcze o aspekty finansowe związane z wydłużonym terminem płatności za wykonane roboty na wskutek zasadnych roszczeń inwestora, czy tez udzielonych rabatów czy innych nawiązek na rzecz zleceniodawcy.
Kolejne pytanie sformułował deweloper z Krakowa, a więc osoba, dla której deklarowane przez producentów okien własności cieplne odgrywają znaczącą rolę przy wyborze dostawcy stolarki okiennej, ale jest również osoba decydująca o podpisaniu protokołu, konieczności uzupełnienia dokumentacji a w konsekwencji o uruchomieniu płatności za dostarczony towar.
„Producent okien przedstawił obliczenia własności przenikalności cieplnej okien dla realizowanej inwestycji, opierając się na:
Czy ten sposób jest prawidłowy?”
Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta: nie, jest to błędny sposób wykorzystania wyników badań i błędny sposób deklarowania własności cieplnych wyrobu.
Dlaczego nie?
a) W obrębie systemu, który był badany jest sześć rodzajów ramy i siedem rodzajów skrzydeł różniących się pomiędzy sobą wysokością. (rama 66-81 mm, skrzydło 70-78 mm),
b) Poszczególne profile różnią się tez ilością komór wewnętrznych (5 lub 6 komór),
c) Dla każdego profilu istnieją, co najmniej dwa różne kształty wzmocnienia stalowego ( otwarte lub zamknięte),
d) Każde wzmocnienie ma, co najmniej dwie grubości ścianek (1,5 lub 2,0 mm),
e) W sprawozdaniu nieokreślona została grubości oszklenia, dla którego wykonano badania
Nie jest możliwe by wszystkie te kombinacje profili miały te same własności cieplne.
W odpowiedzi celowo pominięto informacje umożliwiające identyfikacje systemu profili i producenta okien. Istota całego cyklu miała dostarczyć oczywistej wiedzy producentom okien.
Pytanie zostało sformułowane przez drugą stronę procesu gospodarczego i warto o tym pamiętać podpisując deklarację własności użytkowych nie tylko przy okazji własności cieplnych wyrobu, ale także przy pozostałych zasadniczych charakterystykach wyrobu.
Autor pytania skutecznie wykorzystał informacje przedstawione w odpowiedzi i zapewne będzie korzystał z tej wiedzy ponownie, ciekawsze jest jednak czy producent okien czegoś się nauczył.
Nauka w tym zakresie była dla niego kosztowna ważne by ten przykład był nauką dla innych producentów okien i drzwi.
Następne pytania zostały sformułowane przez Pana Pawła Chróśniaka:
Programy komputerowe mają usprawnić pracę i wyeliminować błędy w deklarowaniu własności, by jednak można było z nich korzystać muszą być spełnione następujące warunki:
a) Af pole powierzchni złożenia ościeżnica,
b) Uf współczynnik przenikania ciepła dla złożenia ościeżnica/skrzydło,
c) Af1 pole powierzchni złożenia skrzydło/słupek,
d) Uf1 współczynnik przenikania ciepła dla złożenia skrzydło/słupek,
e) Ag pole powierzchni oszklenia,
f) Ug współczynnik przenikania ciepła oszklenia,,
g) L długość linii styku oszklenia, który dotyczy części widocznej oszklenia dla złożenia ościeżnica/skrzydło,
h) Ψ liniowy współczynnik przenikania ciepła dla złożenia ościeżnica/skrzydło,
i) L1 długość linii styku oszklenia, który dotyczy części widocznej oszklenia dla złożenia skrzydło/słupek,
j) Ψ1liniowy współczynnik przenikania ciepła dla złożenia skrzydło/słupek,
a) Materiały reklamowe nie stanowią wyników badań w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego 305/2011, dlatego nie mogą być wykorzystywane do deklarowania własności wyrobu. Oczywiście wszystkie informacje w materiałach reklamowych mogą być prawdziwe, ale to i tak nie zmienia niemożności ich stosowania do oceny zgodności.
b) Wyniki badań innych producentów okien czy też firm dystrybucyjnych (profile, okucia lub akcesoria) mogą być wykorzystywane tylko w sytuacji, gdy pomiędzy tymi stronami została zawarta umowa o kaskadowaniu badań zgodnie z zapisami normy PN-EN 14351-1+A2. W innym przypadku jest to niedopuszczalne, a używanie takich danych jest kradzieżą wartości niematerialnych i prawnych, ze wszystkimi skutkami, które z tego faktu wynikają,
c) W przypadku wykorzystania badań kaskadowych, należy zwrócić uwagę na konieczność posiadania przez wykorzystującego badania kaskadowe kopii sprawozdania zawierającego wyniki badań przez cały okres wykorzystywania i przez 10 lat po zakończeniu produkcji wyrobu, oraz całkowitą zgodność produkowanego wyrobu z wyrobem poddanym badaniom do ustalenia typu
Laboratorium notyfikowane przez Komisję Europejską nie jest właścicielem badań, które zostały wykonane na zlecenie podmiotów zewnętrznych.
Wykorzystywanie wyników badań przez Laboratorium bez zgody zlecającego może oznaczać zawieszenie i/lub cofnięcie akredytacji oraz skutki natury prawnej.
Podstawą działania jednostek akredytowanych jest zachowanie poufności zarówno w zakresie wykorzystywanych danych ( innowacyjne rozwiązania technologiczne) jak i uzyskiwanych wyników badań.
Zlecający badania może wykorzystywać wyniki badań w dowolny sposób, natomiast sprawozdanie z badań winno być prezentowane w całości, dla uniknięcia możliwości błędnej interpretacji wyników czy użytych materiałów.
Do każdego tekstu przedstawionego na naszej stroni internetowej można formułować i przesyłać pytania, na które sukcesywnie będziemy przedstawiać odpowiedzi.